м. Черкаси. Педагогічна скарбничка

ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СУПРОВІД НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ

Застосування транзакційного аналізу в системі освіти

Автор досвіду: Ракітіна Вікторія Миколаївна, 08.05.1973 р. н. Практичний психолог, освіта  вища; закінчила: Черкаський Державний педагогічний інститут, 1995 рік, спеціальність «Вчитель української мови, літератури та історії»; Переяслав-Хмельницький ДПУ ім. Григорія Сковороди 2005 рік, спеціальність «Практичний психолог в закладах освіти». Загальний стаж 22 роки, на посаді психолога 13 років; голова методичного об’єднання практичних психологів міста та керівник інтервізійної групи для спеціалістів психологічної служби міста; член Української та Європейської асоціації транзакційного аналізу з 2010 року, з 2015 рік – кандидат на звання СТА(р) від УАТА,ЄАТА; у 2016 році підтвердила кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»; присвоєно звання «практичний психолог-методист».

Адреса досвіду: гімназія ім. С. Д. Скляренка Золотоніської міської ради Черкаської області

Опис досвіду:

Організація роботи з дітьми з особливими освітніми потребами

Досвід роботи практичного психолога навчально-методичного центру практичної психології та соціальної роботи методичного кабінету відділу освіти м.Ватутіного Перепади Ольги Михайлівни.

Перепада Ольга Михайлівна – кандидат психологічних наук, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, працює на посаді практичного психолога з 2003 року.

Особливістю роботи Перепади О. М. є поєднання обов’язків практичного психолога, керівника Центру та завідувача міською психолого-медико-педагогічною консультацією. Що, на мою думку, дає можливість організувати та забезпечити всесторонній психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в закладах освіти міста.

На теперішній момент по спрямованості дії результати роботи можна розподілити на дітей, на педагогічних працівників та на колег.

Основними принципами в роботі з дітьми є комплексний підхід до:

- психологічної діагностики (системний аналіз порушень дитини (когнітивних, емоційних та соціальних), урахування мікросоціальних умов розвитку, аналіз та якісна оцінка особливостей процесу виконання дитиною діагностичних завдань).

- Психологічної корекції (використання технік та вправ з опорою на «зону найближчого розвитку»), консолідація зусиль усіх працівників психологічної служби. Наступність при роботі з дітьми з особливими освітніми потребами забезпечується за рахунок єдиної бази даних, створеної в центрі практичної психології.

Головними напрямками в роботі з педагогічними працівниками є психологічна просвіта та підвищення фахової й психологічної компетентності (постійно діючі навчальні семінари-практикуми, семінари-практикуми, інтервізійні групи, засідання за круглим столом для усіх структур та організацій, які працюють з вказаною категорією дітей).

Підготовлені Перепадою О.М. рекомендації впроваджені в роботу практичних психологів Городищенського районного учбово-методичного центру практичної психології Городищенського району Черкаської області, консультантів Городищенської районної психолого-медико-педагогічної консультації (довідка № 17 від 11.11.2013 р.); шляхом використання як у навчальному процесі Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників на курсах підвищення кваліфікації практичних психологів, так і в системі методичної роботи у міжкурсовий період (довідка № 445/01-16 від 12.11.2013 р.); в роботу практичних психологів навчально-методичного центру практичної психології та соціальної роботи м. Ватутіного Черкаської області (довідка № 59/01-25 від 12.11.2013 р.); в роботу фахівців психологічної служби Катеринопільського району Черкаської області (довідка № 1228 від 11.11.2013 р.).

В 2013 році Перепада О.М. навчально-методичний посібник для практичних психологів, завідувачів  та психологів-консультантів психолого-медико-педагогічних консультацій щодо забезпечення психологічного супроводу дітей молодшого шкільного віку з гіперактивним розладом та дислексією, зокрема психодіагностичного напрямку роботи «Психодіагностичний напрямок в роботі психолога-консультанта з дітьми з особливими освітніми потребами» було відзначено та рекомендовано до впровадження в області (наказ Департаменту освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації від 13.06.2013 № 296).

Підготував

методист-практичний