м. Черкаси. Педагогічна скарбничка

ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ

Створення сенсорно-ресурсної кімнати в умовах закладу освіти з метою реалізації корекційно-розвиткової складової інклюзивного навчання

Овчаренко Ірина Юріївна, директор школи;

Щур Ірина Володимирівна,

практичний психолог Черкаської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №32

Черкаської міської ради

Робота містить практичні рекомендації щодо створення і оформлення сенсорно-ресурсної кімнати в закладі освіти та використання її обладнання для корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання.

Донедавна, навчання дітей, носило диференційований характер: навчання дітей з нормативним розвитком у загальноосвітніх школах, до яких застосовували традиційно визнані форми і методи навчання; навчання дітей з обмеженими можливостями здоров’я у спеціальних навчальних закладах (дітей з різним рівнем психофізичного розвитку, в тому числі обдарованих).

Сучасна освіта ставить завдання допомогти задовольнити потреби дитини соціалізуватися в освітньому середовищі, в якому з повагою ставляться до їхніх відмінностей.

Інклюзивна освіта означає рівний доступ до навчання усіх дітей з урахуванням різних освітніх потреб та індивідуальних можливостей і спільне навчання, включаючи організацію спільних навчальних занять, виховних заходів і дозвілля.

Відповідно до індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності на кожного учня з особливими освітніми потребами складається індивідуальна програма розвитку, в якій зазначаються корекційно-розвиткові заняття.

Для якісної організації інклюзивного навчання засновнику навчального закладу і адміністрації школи необхідно створити умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами. Однією з вимог є створення майданчиків, які дадуть можливість кожній дитині отримати ресурс, розвинути сенсо-моторику, соціалізуватися та відчути красу дитинства у всіх його проявах через ігрову діяльність.

Сенсорно-ресурсна кімната є інструментом для формування психологічного та фізичного здоров'я дітей з особливими освітніми потребами.

Заняття у кімнаті сприяють покращенню емоційного стану дітей, зниженню у них тривожності, агресії, нервового збудження, активізації мозкової діяльності, прискоренню адаптації та корекції через ігрову діяльність.

Окрім дітей з особливими освітніми потребами можна в сенсорно-ресурсній кімнаті  можна ефективно працювати з дітьми та підлітками з девіантною поведінкою, з дітьми, які зазнали насилля, травмовані, виховуються в середовищі гіперопіки або бездоглядні.

Майже все устаткування в сенсорно-ресурсній кімнаті може бути створене власноруч з підручних матеріалів, що дасть можливість суттєво зекономити на дороговартісному обладнанні.

Даний методичний посібник може бути використаний директорами, заступниками директорів, практичними психологами, корекційними педагогами закладів освіти при роботі з дітьми з особливими освітніми потребами, а також при створенні умов для впровадження інклюзивного навчання.

опис досвіду

Створюймо зміни разом

Толочна О.І., соціальний педагог,практичний психолог Новоукраїнського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад –загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» Чорнобаївської районної ради

Впровадження інклюзивного навчання, вносить в практику освітніх закладів багато нових аспектів професійної діяльності педагогів,  з метою забезпечення сприятливих умов для здобуття  освіти  дітьми з особливими освітніми потребами.

Особлива роль в цьому процесі належить практичному психологу освітнього закладу, його професійним знанням, умінням формувати необхідні педагогічні компетентності.  Найбільш актуальним питанням стає роль психологічного супроводу  дітей в умовах інклюзивної освіти, осмислення  напрямків і форм роботи, які сприяють насамперед комфортному включенню дітей з особливими освітніми потребами  в освітній процес,  допомагають створити ситуацію взаємодії.

В  посібнику  висвітлюється  практичне застосування психологічної підтримки дітей з особливими освітніми  потребами  в адаптаційний період їх входження в освітній простір.  Зокрема розкриваються важливі напрямки, методичні прийоми психологічної роботи, які формують толерантність у батьків, педагогів, усвідомлення індивідуальних особливостей розвитку і освітніх потреб дітей, способи налагодження комунікативної взаємодії в колективі однолітків

Посібник містить зразки  тренінгових занять, теоретико-методичні та практичні матеріали, які допоможуть у організації інклюзивного процесу.

Підібрані матеріали в посібнику адресовано педагогічним працівникам, практичним психологам системи освіти,  фахівцям інклюзивно-ресурсних центрів.

опис досвіду

Розділ ІІ

Розділ ІІІ

/uploads/editor/10921/569731/sitepage_33/files/yak_pidtrimati_sebe_schodnya.ppt